רפואת כאב

רפואת כאב (באנגלית Pain Medicine) היא ענף ברפואה הקלינית שעוסק בטיפול לצורך הקלה על כאבים ממקורות שונים (בעיקר כאבים כרוניים, כאבים ממקור לא מאובחן וכאבים פסיכו-סומטיים) וכן לצורך שחזור יכולת ואיכות התנועה של חלקים ומפרקים מסוימים בגוף שנוטים להיות מוקד להתפתחות כאבים, ולצורך שיפור התפקוד ואיכות החיים הכללית של חולים, נפגעי תאונות, בעלי מוגבלות פיזית או נכויות ושאר חולים שנתקלים בכאב באופן קבוע ונאלצים להתמודד איתו לאורך תקופות ארוכות ולעיתים אף לאורך כל חייהם. רופא המתמחה בתחום זה נקרא מומחה לרפואת כאב ובהכשרתו הוא עשוי להיות גם בעל הסמכת-משנה נוספת של מומחה לנוירולוגיה. תפקידו של רופא כאב הוא לסייע לחולה לאבחן את מקורות הכאב השונים ולמנוע התגברות של הכאב הנובע מהם, לטפל במקורות הכאב במטרה להעלים את התסמין ולתכנן את תהליכי הטיפול וההתמודדות שיעבור החולה לאורך ההתמודדות עם הכאב. כיום ישנם מאות מומחי רפואת כאב הפעילים במדינת ישראל, אך רק מעטים מהם צלחו את ההסמכה מטעם משרד הבריאות אשר הדרושה לעיסוק בתחום הקנאביס הרפואי, זאת למרות שכאב הוא ההתוויה הנפוצה ביותר בישראל בגינה נעשה שימוש תרופתי בקנאביס רפואי.

רישיון לקנאביס רפואי – כאב כרוני

תחום הכאב הינו תחום מאוד רחב שלא מאובחן במשהו ספציפי אלא מקבל יחס של תסמונת כללית. כל אדם חווה סוגים שונים של כאבים, בתקופות שונות בחיים ומסיבות שונות, וזאת כיוון שכאב הוא תחושה סובייקטיבית וזוהי דרכו של הגוף להזהיר אותך שמשהו לא תקין. חשוב לזכור כי הכאב אינו רק תמרור אזהרה ולפעמים הוא מהווה בעיה בפני עצמה הדורשת טיפול מסוים. תחום הכאב מתחלק לשניים, כאב אקוטי וכאב כרוני. כאב כרוני זהו כאב הנמשך לפחות 3 חודשים. כאב זה עשוי להיות רצוף או להופיע לסירוגין. במצב כזה, הכאב עשוי להפוך מתסמין לבעיה עצמה שדורשת סוג מסויים של טיפול. מנגד, כאב אקוטי זהו כאב המתפרץ בפתאומיות ונמשך זמן קצר יחסית. לרוב כאב אקוטי ייעלם תוך זמן קצר מהסיבה שהוא התחיל, כמו למשל כאשר המחלה נעלמת או הפציעה מחלימה. מטופלי כאב אשר רוצים להוציא רישיון לקנאביס רפואי יצטרכו לעבור את השלבים הבאים:
  1. אבחנה של כאב נוירופתי ממקור אורגני ברור – או כאב שנובע מאחת מההתוויות האחרות שברשימת ההתוויות, כמו למשל כאב מתמשך בגלל סרטן או מחלת מעיים.
  2. טיפול של שנה לפחות במרפאת כאב מוכרת לפני הגשת הבקשה – כולל מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות וכל התרופות (לפחות 3) שיוצעו לחולה על ידי הרופא המטפל.
  3. קבלת המלצה כתובה של מרפאת הכאב עצמה, או של הרופא המטפל, שמתחייב להמשיך לטפל ולעקוב אחרי תוצאות הטיפול בקנאביס.
  4. התחייבות לכל אורך זמן ההחזקה ברישיון: מילוי שאלון BPI תקופתי, אשר מטרתו לשמש כלי מעקב אחר המטופל.
  5. הגשת בקשה להנפקת רישיון קנאביס מהיחידה לקנאביס רפואי לאחר השלמת כל התנאים – תבוצע על ידי הרופא המומחה המאבחן ו/או המטפל.